Razvrstavanje i pravilno stavljanje veša u mašinu za sušenje veša je od suštinske važnosti, ne samo u smislu da izvučete najbolje od uređaja, već i zbog održavanja vaše odjeće. Nažalost, nije tako jednostavno kao ubacivanje mokre odjeće u bubanj. Ovaj kratki vodič će vas provesti kroz ono šta trebamo a šta ne smijemo raditi kada stavljamo veš u mašinu za sušenje veša.
Provjerite etikete na odjeći i razvrstajte je
Kada je riječ o pranju i održavanju vaše odjeće, etiketa je najbolje mjesto da započnete. Obratite pažnju kako treba prati i sušiti pojedine dijelove odjeće. Za sušenje etiketa će imati jedan od sljedećih simbola:
Evo šta predstavlja koji simbol:
- Sušenje
- Sušenje u mašini
- Normalno sušenje, niska temperatura
- Normalno sušenje, srednja temperatura
- Normalno sušenje, visoka temperatura
- Ne sušiti u mašini
- Ne sušiti
- Sušiti na vješalici
- Sušiti u sjeni
- Sušiti okačeno
- Sušiti na ravnom
- Normalno sušenje, bez toplote
- Hemijsko čišćenje
- Bez hemijskog čišćenja
Bilo bi dobro razvrstati odjeću za sušenje prema temperaturi na kojoj se treba sušiti, pa čak i prema vrsti tkanine ako ćete koristiti program specifičan za određeni materijal. Ako niste sigurni da li taj komad može da se suši u mašini, pogledajte ovaj spisak stvari koje nikada ne bi trebale ići u vašu mašinu za sušenje veša.
Upotrijebite ciklus centrifuge na mašini za pranje veša
Stavljanje vlažnih predmeta u mašinu za sušenje veša produžava vrijeme sušenja, povećava potrošnju energije i nepotrebno naprezanje uređaja. Upotrijebite ciklus centrifuge na vašoj mašini za pranje veša kako biste uklonili što više viška vode prije premještanja odjeće na sušenje.
Protresite i okrenite odjeću iznutra
Prije nego što stavite svoje stvari u mašinu za sušenje veša, protresite ih da biste se riješili ostataka koji bi se na njima mogli naći. Zakopčajte sve patent zatvarače kako biste spriječili da se zakače na druge stvari u bubnju. Na kraju okrenite na unutrašnju stranu veće komade odjeće kao što su farmerke i dukserice da zaštitite dugmad i sačuvate im boju.
Provjerite i ispraznite džepove
Pobrinite se da nema ničega u džepovima vaše odjeće. Stvari poput novčića mogu ispasti i oštetiti bubanj, dok stvari poput hemijske olovke mogu eksplodirati i uništiti vašu odjeću i vaš uređaj!
Pomiješajte veće i manje stvari i rasporedite ih ravnomjerno u bubnju
Koliko je to moguće, pokušajte da pomiješate veće i manje stvari u bubnju, i da se pobrinete da su ravnomjerno raspoređene. Ne želite da sve teške stvari budu na jednoj strani bubnja i da poremete balans uređaja.
Nemojte preopterećivati bubanj
Kao što smo objasnili u ovom članku, preopterećivanje bubnja je smrtna greška kada govorimo o mašini za sušenje veša. Punjenje bubnja malo više od polovine je dobro pravilo koje treba pratiti.
Provjerite filter za dlačice
Održavanje filtera za dlačice čistim je ključno za dobru efikasnost sušenja i čvrsto vjerujemo da je dobro steći naviku očistiti ga nakon svakog sušenja. Zbog sigurnosti brzinski provjerite filter za dlačice kada stavljate novi veš.
Odaberite odgovarajući program
U zavisnosti kako razvrstate veš možete odabrati odgovarajući program. Ovi programi se razlikuju od uređaja do uređaja, ali ovaj praktični vodič objašnjava programe i funkcije dostupne na Beko mašinama za sušenje veša.
Eto, to je to. Držite se ovog savjeta i vaša mašina za sušenje veša će biti efikasna, a vaša odjeća će duže ostati u odličnom stanju.